FOTOGRAFIA NIERUCHOMOŚCI PRODUKTOWA I REKLAMOWA

OLSZTYN

fotograf nieruchomości olsztyn

Fotografia nieruchomości

fotografia i filmy z lotu ptaka olsztyn

Fotografia i filmy z drona

spacer wirtualny olsztyn

spacer wirtualny panorama

fotografia produktowa olsztyn

Fotografia produktowa

fotografia portretowa olsztyn

sesja indywidualna

FOTOGRAFIA biznesowa

mobilna sesja fotograficzna

Mobilne odzieżowe

fotografia pojazdów olsztyn

Sesje plenerowe

fotografia nocna olsztyn

MINIMODEL

fotografia pojazdów olsztyn

Fotografia pojazdów

fotografia pojazdów olsztyn

SPORT TANIEC HOBBY

fotografia nocna olsztyn

FOTOGRAFIA NOCNA

fotografia pojazdów olsztyn

Fotografia natury

Home Staging Olsztyn - Marzena Melzacka - 509 703 708

Melton House

Jak robić ostre zdjęcia?

Problem z robieniem ostrych zdjęć, wbrew pozorom, nie dotyczy tylko początkujących fotografów.

O ile naszym celem nie jest robienie artystycznej fotografii oscylującej wokół impresjonizmu i zamierzonego rozmycia, ostre elementy na zdjęciu są koniecznością. Istnieje kilka najczęstszych błędów, które powodują, że na naszym zdjęciu nie ma ostrego elementu lub ostry jest ten, który akurat nie powinien być.

Jest to szczególnie istotne w przypadku fotografii portretowej, w której zasadą numer jeden jest to, by ostrość zawsze była ustawiona na oczy lub przynajmniej jedno oko modela.

Pierwszym błędem popełnianym przez fotografów jest nieumiejętne trzymanie aparatu i zbyt gwałtowne naciskanie spustu migawki, przez co aparat narażony jest na silne drgania, a powstające zdjęcie wychodzi poruszone. Optymalna pozycja to taka, kiedy łokcie przylegają do tułowia, ponieważ wtedy ramiona są najbardziej stabilne i aparat w dłoniach mniej drga.

Kolejnym błędem, który zapewnia nam nieostre zdjęcia jest nieprawidłowe korzystanie z ustawień ostrości. Większość fotografów na co dzień używa autofokusa, jednak nie wszyscy wiedzą, że i on daje nam kilka precyzyjnych opcji do wyboru.

Tryb AF-A, czyli autofokus w trybie całkiem automatycznym, sam zdecyduje, który obiekt na zdjęciu będzie ostry. Zawsze będzie szukał tego, który znajduje się najbliżej obiektywu. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ w przypadku portretu ostry będzie nos, a nie oczy.

Warto skupić się na dwóch pozostałych opcjach. AF-S używany jest do fotografowania statecznych obiektów. Jeśli fotografujemy obiekt, który się nie rusza, to właśnie z niego należy korzystać.

Warto wybrać wówczas ostrzenie centralne, dzięki któremu aparat będzie wyostrzał obiekt na środku kadru. Jeśli zechcemy, żeby ostry był obiekt położony z boku, wystarczy nacisnąć spust migawki do połowy, kiedy obiekt jest na środku.

Dojdzie wówczas do blokady ostrości, a my będziemy mogli przekadrować zdjęcie tuż przed naciśnięciem spustu migawki do końca. AF-C używany jest do obiektów w ruchu, a jego zadaniem jest śledzenie ruchomego obiektu aż do momentu zrobienia zdjęcia.

Dzięki niemu bez problemu zrobimy fotografię biegnącego zwierzęcia czy człowieka w trakcie tańca.

error: © Content is protected !! Zawartość chroniona prawem autorskim.