fotograf wnętrz olsztyn

Home Staging Olsztyn - Marzena Melzacka - 509 703 708

Melton House

Home Staging to proces, który pomaga odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży, ale który nie jest często i szeroko wykorzystywany. Pomimo wielu zalet i konkretnych korzyści, jakie uzyskujemy dzięki niemu, wiele osób nie zna home stagingu lub obawia się go użyć. Czym zatem jest przygotowanie domu do sprzedaży w “profesjonalny” sposób? Jakie są plusy wykonania HS? Jak samodzielnie przeprowadzić Home Staging? Odpowiedzi na wszystkie pytania prezentujemy poniżej.

Home Staging

Home Staging to strategia odpowiedniego przygotowania mieszkania przed sprzedażą. Polega ona na niskobudżetowym dostosowaniu nieruchomości w taki sposób, aby była ona jak najbardziej atrakcyjna dla osoby kupującej. Home Staging zawiera w sobie drobne czynności czy zmiany, które sprawiają, że wnętrze będzie prezentowało się korzystnie pod wieloma względami. Przygotowując wnętrze w ten sposób, nie będziemy wydawali również dużych sum pieniędzy czy przebudowywali nieruchomości. Home Staging obejmuje przeważnie usunięcie wszystkich zbędnych przedmiotów, maksymalne rozświetlenie wnętrza czy zaaranżowanie go w neutralny i minimalistyczny sposób.

Trend Home Stagingu przywędrował do Europy i Polski z USA. Przygotowanie odpowiednio wnętrza ma na celu podnieść jego atrakcyjność, wartość i przyspieszyć sprzedaż mieszkania. W ten sposób przygotować do sprzedaży możemy wnętrze domu jednorodzinnego czy mieszkania w bloku. Wszystkie techniki Home Stagingu opierają się na marketingu i mają za zadanie pomóc jak najkorzystniej sprzedać nieruchomość.

Dlaczego warto?

Istnieje wiele korzyści, które osiągniemy, przygotowując odpowiednio mieszkanie do sprzedaży. Zalety te są potwierdzone i realnie wpływają na cenę czy szybkość sprzedaży. Pierwszą korzyścią jest właśnie uzyskanie wyższej ceny mieszkania. Odpowiednio przygotowane i dobrze się prezentujące będziemy mogli sprzedać za wyższą cenę — nawet jeśli jest to zasługa jedynie kilku trików.

Często cena może być nawet o 10% wyższa niż w przypadku mieszkań niepoddanych Home Stagingowi. Mieszkania jasne, przestronne i niezagracone również będą sprzedawały się dużo szybciej. Jeśli wnętrze będzie neutralne oraz przyjemne i zachęcające do kupna, możemy przyspieszyć ten proces nawet o 40%-50%.

Samo wykonanie Home Stagingu nie jest ani kosztowne, ani trudne. Nie jest też zobowiązujące ani ryzykowne. Wykonując je, nie musimy obawiać się np. o obniżenie wartości mieszkania, gdyż wszystkie czynności da się odwrócić.

Nieodzowną czynnością przy sprzedaży mieszkania jest zlecenie wykonania zdjęć fotograficznych.
Fotograf wnętrz aby stworzyć dobry materiał zdjęciowy do ogłoszenia, prezentacji wnętrza musi mieć przygotowany kadr. Dobre zdjęcia wnętrza lokalu to podstawa dobrego ogłoszenia i tworzenie przewagi nad konkurencyjnymi ofertami. To idzie w parze: home staging i fotografia wnętrza.

Kto go wykonuje?

Home Staging obecnie wykonuje na rynku wiele osób. Z pewnością są to biura nieruchomości, które oferują taką usługę. Większość z nich — szczególnie tych większych będzie miało w swojej ofercie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub będziemy mogli po prostu wykupić niezobowiązująco taką pojedynczą usługę. Na rynku działa również wielu dekoratorów wnętrz czy agentów, którzy służą osobistą pomocą i konsultacją.
W takim wypadku możemy wykupić spotkanie z dekoratorem, który powie nam jak przygotować odpowiednio wnętrze domu do sprzedaży. Home Staging możemy też wykonać samodzielnie (jak wykonać Home Staging opisujemy poniżej). Jeśli będziemy kierować się kilkoma wskazówkami, z pewnością odpowiednio zaaranżujemy wnętrze mieszkania samemu.

Jak samodzielnie wykonać Home Staging?

Home Staging rozpocząć warto od wysprzątania mieszkania. Musi być ono w nienagannym stanie oraz bezwzględnie czyste. Jeśli posiadamy pewne środki, możemy do tego celu zatrudnić firmę sprzątającą – a jeśli nie, samodzielnie zadbać o umycie okien, drzwi, podłóg itp. Pod czynnością sprzątania kryć będzie się też wyniesienie wszystkich zbędnych przedmiotów, urządzeń czy akcesoriów. Należy również zdepersonalizować wnętrze, czyli pozbyć się z niego wszystkich osobistych pamiątek, pucharów, dyplomów oraz elementów, które są cenne dla nas, ale niekoniecznie są zachęcające dla potencjalnych klientów.


Jeśli skończymy usuwać wszystkie zbędne elementy, a we wnętrzu pozostaną już tylko podstawowe meble czy wyposażenie, musimy odpowiednio zaaranżować nieruchomość. Należy zrobić to w taki sposób, aby wydawało się przestronne i jasne. W tym celu należy odsunąć od okien wszystkie meble i usunąć grube zasłony, aby do wnętrza wpadało jak najwięcej światła. Jeśli będziemy musieli pokazywać mieszkanie wieczorem — po zmroku należy zadbać też o odpowiednie oświetlenie mieszkania. Dobrym pomysłem jest ustawienie mebli w taki sposób, aby poruszanie się po domu było nieskrępowane. Możemy odsunąć je w boczne części pokoi i korytarzy.

Kolejnym sposobem odpowiedniego przygotowania mieszkania do sprzedaży jest stworzenie przyjaznego klimatu — zarówno muzycznego jak i zapachowego. Elementy te wpływają na ocenę mieszkania przez klienta. Najlepiej świadczy o tym fakt używania aromamarketingu oraz odpowiedniej muzyki w sklepach, które mają dawać poczucie komfortu i skłaniać do zakupu. W tym celu możemy użyć subtelnie perfum lub zawieszek zapachowych oraz włączyć cichą, stylową muzykę podczas wizyty potencjalnego kupca.

Kolejnym sposobem na odpowiednie przygotowanie mieszkania jest zakup drobnych akcesoriów.
Mogą być to np. obraz, zegar czy nowy kubek. Nowe elementy wprowadzą wrażenie zadbanego wnętrza.
Home Staging możemy wykonać również poza domem np. na posesji lub przed drzwiami wejściowymi do mieszkania. W tym celu warto wymienić wycieraczki, uporządkować ogród czy zadbać o ozdobne figurki. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i pozwala wyrabiać już pewne zdanie o nieruchomości potencjalnemu nabywcy.

Innym sposobem na przygotowanie mieszkania może być np. wstawienie do wnętrza świeżych sezonowych kwiatów. Nadają one odpowiedniego klimatu, nie są osobistym dodatkiem oraz prezentują się niezwykle gustownie. Często zapominanym miejscem o ile istnieje w mieszkaniu jest balkon lub taras.
Wiele osób pozostawia to miejsce zupełnie puste, co jest sporym błędem.
Jeśli chcemy pokazywać mieszkanie potencjalnym kupującym, warto urządzić na tarasie przytulne miejsce np. do jedzenia śniadań czy wstawić leżak itp. W taki sposób możemy przekonać nabywcę, że zyska kolejną korzyść, jeśli kupi to mieszkanie.

fotograf wnętrz olsztyn