zdjęcia portretowe olsztyn

Fotografia portretowa – Czy fotografia to kłamstwo?

W trakcie jednego z wykładów zrealizowanych na Uniwersytecie Warszawskim, Andrzej Dragan z niebywałą pewnością siebie stwierdza, że fotografia to kłamstwo. Ten wybitny fizyk teoretyk, ale także wzięty fotograf w tym samym wystąpieniu przyznaje, że z ogromnym zainteresowaniem słucha kolegów po fachu, którzy z entuzjazmem mówią o „łapaniu” prawdziwych momentów.

Według niego fotografia nigdy nie będzie w stanie uwiecznić stuprocentowej prawdy, a każdy kto twierdzi inaczej jest w dosyć dużym błędzie. Trzeba jednak jasno podkreślić, że Dragan słynie z nagradzanych wielokrotnie fotomanipulacji, a zatem jego prace zawsze wiążą się z zastosowaniem fotomontażu lub serii efektów mających na celu uzyskanie konkretnego efektu. Fotograf portretowy może starać się o uzyskanie dużej dozy naturalności, ale czy faktycznie można stwierdzić, że nie ma sposobu na uchwycenie całkowitej prawdy?

O ile techniczne rozwiązania pozwalają fotografom na uwiecznienie najdrobniejszych nawet szczegółów, o tyle o wiele trudniej z prawdziwością emocji oraz przedstawieniem kompletnej historii danego człowieka na jednym zdjęciu. Sam Dragan powtarza, że jeżeli faktycznie uważamy, że fotografia jest prawdą, to powinniśmy wyjść na ulicę i sprawdzić, czy znajdziemy tam chociaż jednego czarno-białego człowieka.

Jak wobec tego radzą sobie fotografowie, którzy wybrali sobie portret jako specjalizację i są wybitni w swoim fachu? Wielu z nich powtarza za Draganem, że jedno zdjęcie nie jest w stanie przedstawić prawdziwej historii danego człowieka, ale może także poważnie wprowadzić w błąd odbiorców. Fotograf odpowiada jednak za efekt końcowy, a nie za interpretację odbiorców. Wielu fotografów portretowych uważa, że dobry portret jest efektem ubocznym całego spotkania z drugim człowiekiem. Liczy się rozmowa.

Takie słowa wielokrotnie padały z ust uznanych portrecistów, którzy są święcie przekonani, że proces kreacji zaczyna się już na etapie rozmowy i budowania prawdziwej relacji. To ona sprawia, że zdjęcie portretowe zyskuje na wartości.

Zanim wobec tego pretendujemy do bycia fotografem portretowym, a naszym celem jest współpraca z drugim człowiekiem, zastanówmy się, czy jesteśmy ciekawi tego drugiego człowieka, czy potrafimy zaangażować się w jego historię, bo być może właśnie to jest środek do zbudowania czegoś, co w fotografii najtrudniejsze – prawdy.

portret studyjny