jezioro giłwa panorama 360

Giłwa – jezioro zwane też Rentyńskim położone w województwie warmińsko-mazurskim,                                          około 20 km na zachód od Olsztyna i około 28 km na północny wschód od Ostródy.

Bezpośrednio nad jeziorem położona jest wieś Rentyny. Przez jezioro z południa na północ przepływa rzeka Giłwa, dopływ Pasłęki.

Jezioro ma słabo rozwiniętą linię brzegową, z małą wysepką. Południowe i wschodnie brzegi otoczone są lasami, zachodnie porastają łąki i zajmują pola uprawne. Brzegi są też często pagórkowate, wysokie, miejscami strome a krańce północne i południowe to podmokłe łąki.

Partie przybrzeżne jeziora są częściowo porośnięte oczeretami i roślinnością o liściach pływających: grążel żółty i grzybień biały. U północnych brzegów występują szerokim pasem szuwary – przeważają trzciny i pałka wąskolistna, szczególnie obficie na południu jeziora.

Roślinność zanurzona to przeważnie: ramienice, jaskier i rogatek – zarastają one całą zatokę południową, szczególnie w północnym krańcu i szerokim pasem wokół brzegów.

Dno zbiornika jest równinne, przy brzegach muliste. Wokół jeziora znajduje się dużo dostępnych łowisk, gdzie występują licznie: leszcz, wzdręga, szczupak, okoń, płoć.

Po zachodniej stronie jeziora położy jest ośrodek wypoczynkowy Resort Warmia z miejscami noclegowymi w domkach rekreacyjnych. Dużo atrakcji i wspaniały klimat.

Źródło: Wikipedia

https://www.warmiaresort.pl/

error: © Content is protected !! Zawartość chroniona prawem autorskim.