Dobre zdjęcie to dbałość o odpowiednie światło i ciekawy kadr. To również umiejętne wykorzystanie głębi ostrości, dzięki której fotografia może nabrać wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest głębia ostrości i dlaczego warto z niej korzystać?

Głębia ostrości ma istotny wpływ nie tylko na estetykę zdjęcia, ale i na jego wyraz.

To środek, za pomocą którego fotograf może zwrócić uwagę na wybraną postać lub na konkretny przedmiot. Głębię ostrości ustawia się za pomocą przysłony, która decyduje o tym, ile światła trafi do naszego obiektywu.

Im większa liczba przysłony, tym mniejszy jej otwór, a tym samym – większa głębia ostrości. Im większa głębia ostrości, tym ostrzejsze zdjęcie. Tam, gdzie akcent ma się położyć na jednym przedmiocie lub na jednej postaci, potrzebna jest płytka głębia ostrości, a tym samym – większy otwór przysłony.

To prosta zasada, dzięki której można w istotny sposób wpływać na zdjęcie oraz na jego przekaz.

Głębia ostrości decyduje o tym, ile obiektów widocznych jest na zdjęciu i na których nich skupia się uwaga odbiorcy. Głębia ostrości może stać się również świetnym narzędziem dla tych osób, dla których fotografia to świetna zabawa oraz poszukiwanie kreatywnych rozwiązań.

fotografia olsztyn

To charakterystyczne zdjęcie dl małej głebi ostrości. Na zdjęciu ostry jest jedynie pierwszy kaczorek (kurczaczek) i jego oczy. Reszta rozmywa się pięknie łącząc z tłem. Tego typu zdjęć w fotografii reklamowej używa się jako zdjęcie wizerunkowe, reklamowe, banerowe, brandingowe. Nie skupia sie się ono na cechach produktu ale ma raczej wywrzeć efekt przyjazny na obserwatorze. Ma wpływać emocjonalnie.

fotografia produktowa olsztyn

Zdjęcie typowo katalogowe, packshot. Ma ukazać dokładnie produkt jak wygląda. Duża głębia ostrości pozwala dostrzec detale, kolory, kształty. Widać tu staranie o jak najwierniejsze oddanie cech, kształtów, kolorów produktu.

Co robić, by nasze zdjęcia były ciekawsze? Jak osiągać efekty, którymi inni będą się zachwycać?
Ciekawy temat zdjęcia, dobry kadr – to sprawy bardzo ważne. Warto jednak pamiętać, że umiejętne korzystanie z takich narzędzi, jak głębia ostrości, może pomagać nam w osiąganiu jeszcze lepszych rezultatów.
Co warto wiedzieć na temat głębi ostrości?

Głębia ostrości to strefa zakresu odległości od aparatu, w której znajdujące się obiekty będą ostre. Im większy taki zakres, tym większa głębia. O tym, jaką głębię ostrości będą mogły zachwycać nasze zdjęcia, decyduje przede wszystkim przysłona. To ważny element, dzięki któremu nasz obiektyw może przepuszczać taką ilość światła, jaką uznamy za stosowną w danej sytuacji. Im niższa wartość przysłony, tym płytsza głębia.
Dla tych, którym zależy na rozmazanym tle, jest to rzecz bardzo ważna. Im wcześniej nauczymy się ustawiać odpowiednie wartości przysłony, tym prędzej zaczniemy osiągać ciekawe efekty.
Umiejętność posługiwania się głębią ostrości jest szczególnie ważna dla tych, których interesuje fotografia portretowa. Tu rozmyte tło pozwala wyróżnić osobę portretowaną, dzięki czemu to na niej koncentruje się uwaga odbiorcy zdjęcia.