fotografia olsztyn

Fotografia w czasach pandemii

Wprowadzenie wszelkich restrykcji dotyczących przebywania w przestrzeni publicznej, zgromadzeń, a także zaostrzenia traktującego o wyjściu z domu jedynie w pilnej potrzebie sprawiło, że wszyscy znaleźli się w dosyć kiepskim położeniu. Zawody wymagające pracy plenerowej są obecnie traktowane jako nieuzasadnione wyjście i w związku z tym nie mają racji bytu.

Praca fotografa to bardzo często praca plenerowa lub po prostu praca wymagająca zaangażowania konkretnej ilości osób odpowiedzialnych w pewnej mierze za efekt finalny. Przygotowanie sesji promującej konkretny produkt często wymaga wsparcia udziału modelki, a co za tym idzie – fryzjera, wizażystki, stylistki i asystentów.
Wielu fotografów zostało nagle pozbawionych możliwości zarobku, ale o dziwo, nie rezygnują z tworzenia w czasach, które zniweczyły wiele planów.

zdjecia plenerowe

Fotograf zdalnie pracujący

 

Internet zalały ogromne ilości prac fotograficznych, które zostały wykonane przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, bez łamania prawa. Niesprzyjające warunki zmusiły fotografów do poszukania alternatywnego wyjścia z sytuacji i wobec tego powstaje coraz więcej sesji fotograficznych, które powstają za pośrednictwem komunikatorów.

Tak na przykład, dużym zainteresowaniem cieszą się sesje via WhatsApp, w trakcie których modelka jest na bieżąco instruowana, a fotograf wykonuje swoją pracę… fotografując wyświetlacz telefonu lub monitora.
Nawet jeżeli wśród ludzi z branży takie rozwiązanie jest równoznaczne z profanacją, to trzeba przyznać, że pomysłowość umożliwiła wielu fotografom nie popaść w totalną stagnację.
Wielu fotografów uruchomiło również sprzedaż odbitek, sprzedaz zdjęć w bankach do tego przeznaczonych lub warsztaty online, które cieszą się niezwykłym zainteresowaniem.

fotografia reklamowa

Rodzaje fotografii – co możemy wyróżnić

Chcąc skategoryzować rodzaje fotografii możemy posłużyć się następującym podziałem ze względu na tematykę mamy: tutaj fotografię krajobrazową, reportażową, portretową makrofotografię czy fotografię architektury.
Przy nieco szerszej wiedzy sytuacja się komplikuje dla przykładu można bowiem podzielić fotografie na makro i zbliżeniowe, mogą pojawić się wątpliwości czy dana fotografia jest krajobrazowa czy jest portretem, czy też jest to portret środowiskowy.
Aby uniknąć tych zawiłości proponujemy wyróżnienie między innymi:
• fotografii podwodnej,
• fotografii produktowej,
• fotografii ulicznej,
• fotografii podróżniczej,
• fotografii przyrodniczej,
• reportażowej, czy mody, makrofotografii, astrofotografii czy architektury.
Fotografie możemy również pogrupować ze względu na jej przeznaczenie (mogą pojawić się pewne trudności z klasyfikacją, gdyż zdjęcie zrobione amatorską ręką jednocześnie może mieć znaczący wyraz artystyczny).
Oprócz nich mamy również następujące typy takie jak: fotografia naukowa, fotografia dokumentacyjna, fotografia reklamowa, fotografia galeryjna oraz fotografia archiwizacyjna.

fotografia olsztyn

Zbiory nasze możemy też pogrupować w zależności od rodzaju wykorzystywanego sprzętu. Możliwy jest również inny podział w fotografii tradycyjnej: rozróżniamy małoobrazkową, średnioformatową i mikroskopową, natychmiastową. A w fotografii cyfrowej mobilną czy dronową.
Ze względu na miejsce, w którym jest fotografowany obiekt możemy także wyróżnić: fotografię plenerową, fotografię studyjną i fotografie wewnątrz budynku.
Niezależnie od wszystkich wymienionych kategorii warto przede wszystkim robić zdjęcia, robić je w sposób różnorodny i analizować fotografie.
Jeśli chcemy specjalizować się w portrecie warto wiedzieć, że bardzo często fotografia może stanowić wsparcie do powstania portretu, tak jak miało to miejsce podczas malowania Winstona Churchilla przez Grahama Sutherlanda w 1954 roku z okazji 80-tych urodzin portretowego.
Portret środowiskowy ma uwypuklić charakter postaci poprzez pokazanie jej w naturalnym, zwykłym, codziennym otoczeniu, bądź też w towarzystwie atrybutów związanych wykonywanym zawodem takich jak mundur czy kostium.
Kolejnym typem portretu jest portret stylizowany. Jak słusznie sugeruje nazwa jest to stylizacja wybierana przez fotografującego (ewentualnie malującego portret) może być połączony z fotografią sprzedażową w zależności od dodatków i akcesoriów.
Portret typu glamour założenia mam podkreślić delikatność i subtelność a nierzadko też seksapil sportretowanej osoby.
Portret typu buduoir podkreślić ma intymność, kobiecość,” koronkowość „portretu. Wyróżniamy także portrety modowe, które z założenia mają utrzymać równowagę między pokazaniem danej osoby, a sposobem noszenia przez nią przez nią ubrań.
Fotografię portretową możemy także podzielić ze względu na zastosowane proporcje: en face, profilowe, popiersie, 3/4, czyli od kolan i pełna sylwetka.

fotografia produktu