sesja odzieżowa

Reklama rządzi światem

Prekursorzy fotografii byli niemal jak czarodzieje. Potrafili za pomocą swej czarodziejskiej skrzynki z okienkiem z przodu zatrzymać czas na płycie, w której było coś, o czym niewielu wiedziało, co to jest.

Tak jak wszystko w koło fotografia też zmieniła się radykalnie. Przypomnijcie sobie z muzeum te stare aparaty na trójnogach. Ogromna skrzynia z odsłanianym ręcznie obiektywem. Błysk dymającej magnezji i kasety z płytami powleczonymi związkami srebra.

Jak się ma do tego współczesna fotografia reklamowa Cennik dzisiejszego sprzętu też nie odzwierciedla tamtych cen.

Na początku XX wieku posiadanie aparatu fotograficznego to było wielkie finansowe wyzwanie. Dziś ceny choć urosły, to z powodu inflacji nie przekładają się na wartość tamtego sprzętu.

Wracając do pracy fotografa reklamowego, żeby robić dobre zdjęcia, wcale nie trzeba posiadać ogromnego studia i sprzętu z najwyższej półki cenowej. Wspaniałe zdjęcia reklamowe można robić w zaciszu domowego gabinetu. Wystarczy aparat o dużej ogniskowej dobre oświetlenie i przykryty rolką białego papieru z plotera stół. Dobrze ustawione bezcieniowe oświetlenie i kilka trików fotografa pozwolą na wykonanie zdjęć produktów, których nie powstydziłby się nawet największa światowa agencja reklamowa.

 

Wizualna część przekazu

Pojawienie się internetu przed kilkudziesięcioma laty wywołało lawinę zapotrzebowania na reklamę. Dawna fotografia reklamowa zmieniła swoje oblicze i przystosowała się do warunków panujących w sieci.

Nowe technologie usprawniające wykonywanie fotografii dały możliwość stworzenia wielkich baz danych. Niezliczone ilości urządzeń serwerowych przechowują zeta bajty informacji w postaci fotografii. Chcąc ozdobić swoją stronę internetową obrazem mieszczącym się w tematyce, wystarczy przeszukać zasoby stocków fotograficznych. Z pewnością znajdzie się niejeden fotos podtrzymujący wątek.

Fotograficy zajmujący się tą sztuką zawodowo produkują na zapas fotografie, które później dostępne są jak na bazarze w portalach oferujących obrazy na sprzedaż.

Wiele baz danych powstało jako free download. Z ich zasobów można czerpać bezpłatnie. Każdy może pobrać zdjęcie i umieścić w swoich zasobach. Jedynym minusem tego rozwiązania jest powtarzalność pliku w wielu miejscach sieci. Podczas indeksowania stron www roboty przeglądarek sprawdzają zawartość stron internetowych i porównują je z innymi. Jeśli odkryją jakiś duplikat, strona z pewnością dostanie gorszą ocenę i będzie prezentowana niżej na liście wyszukiwania wyszukiwarki. Tej, którą obsługuje dany robot.

 

Nowe profesje na potrzeby rynku

Życie idzie naprzód. Gospodarka się rozwija. Są zawody, które powstają, a inne odchodzą w zapomnienie z powodu zarzucenia technologii i wprowadzenia nowych wynalazków. Jedną z nowszych profesji jest fotograf reklamowy.

Reklama to pojemny temat. A z nią fotografia reklamowa. Jest wiele jej rodzajów i wielu fotografów zajmujących się produkcją grafiki dla reklamy ma zajęcie.

Fotograficy reklamowi mogą zajmować się np. fotografią produktową. Wykonują na zamówienia zdjęcia różnych przedmiotów, które później znajdują się w gazetkach, folderach lub po prostu na stronach internetowych sklepów.

Niektórzy myślą, że wszyscy, którzy zostali znanymi fotografami, mieli dużo pieniędzy na założenie biznesu. Nie jest tak do końca. Owszem gotówka jest potrzebna, ale nie jest ona jedynym warunkiem sukcesów w branży.

Najważniejsze jest, żeby chcieć to robić. Czuć zapał i powołanie. Pierwsze studio do robienia zdjęć reklamowanych produktów można zaaranżować u siebie w domu. Kuchnia lub gabinet w kilka chwil zmieni przeznaczenie. Stół kuchenny może być polem działania. Aparat z dobrze dobraną ogniskową i kilka innych drobiazgów wystarczą na początek, by zacząć pracować. Kilka statywów, oświetlenie i filtr na lampę dający większe możliwości kreacji tła.

Twórca grafik reklamowych to poszukiwany zawód na rynku pracy.