fotografia produktu

Focus stacking – pełna ostrość produktu

 

Fotografując przedmioty napotykamy czasem na problem ze zbyt małą głębią ostrości.

Dzieje się to wtedy gdy fotografujemy np. płaski przedmiot pod dość ostrym kątem.

Gdy fotografowana powierzchnia znajduje się prostopadle do osi obiektywu problem znika.

Niestety nie zawsze takie zdjęcia są wystarczające aby dobrze zaprezentować produkt.

Aby podnieść atrakcyjność rzeczy fotografowanej chcemy często robić to w różnych perspektywach i podnoszenie wartości przysłony do wartości maksymalnej nie daje pożądanego efektu. Drugą istotną rzeczą jest fakt, że przy bardzo dużej wartości przysłony obiektyw traci swoje walory.

O co chodzi? Zobaczmy na przykładzie dwóch zdjęć.

Na pierwszym taśma pomiarowa leży w płaszczyźnie prostopadłej do osi obiektywu.

Ostrość ustawiamy w środku na cyfrze 20.

fotografia produktu

Możemy uznać, że na całej długości jest „ostra”. Tak fotografowany płaski przedmiot jest wystarczająco widoczny w pełnej rozdzielczości.

Jednak gdy zechcemy zrobić zdjęcie „pod kątem” widzimy wyraźnie , że im dalej od cyfry 20 tym spada nam wyraźnie ostrość.

fotografia produktu olsztyn

Jak temu zaradzić? Otóż wtedy z pomocą przychodzi nam specyficzna technika fotografowania.

Jest to tzw. „focus stacking”. Innymi słowy polega ona na wykonaniu szeregu zdjęć produktu z różnie wybranymi na przedmiocie punktami ostrzenia. Ilość zdjęć potrzebna do wykonania zależy od szeregu czynników i w zasadzie nie ma konkretnej liczby obowiązującej w każdym ujęciu.

Czasem starczy ich pięć czasem trzeba zrobić dziesięć. Obowiązkowym jest statyw. Podczas robienia zdjęc musimy uważać aby nim nie poruszyć gdyż całą operację trzeba powtarzać.

Po zrobieniu szeregu zdjęć musimy w postprodukcji za pomocą specjalnego programu połączyć zdjęcia tak aby przedmiot był ostry w całym swoim wymiarze.

Najważniejszą informacją dla zamawiającego takie zdjęcia jest niestety wzrost ceny z powodu czasochłonności całej operacji począwszy od fotografowania w studiu po przysłowiową obróbkę.

 

Przykładowy Focus Stacking

 

W naszym przykładzie użyliśmy rozwieracza chirurgicznego.

Fotografując pod pewnym kątem zaczynamy ustawiać ostrość od ważnych elementów od lewej strony. Pierwsze zdjęcie z ostrością na „oczko”, w który wkładamy palec. Widać wyraźne rozmycie czubka rozwieracza po prawej stronie.

focus stacking

Następne z punktem ostrości przesuniętym w kierunku środka rozwieracza.

fotografia produktu olsztyn

Teraz z ostrością na środek

fotografia olsztyn

i analogicznie nieco bardziej w kierunku czubka rozwieracza w prawą stronę

fotograf olsztyn

i na samym końcu ostrość łapiemy na najbardziej wysuniętej części przedmiotu po prawej stronie

fotografia metalu

Mając pięć zdjęć przechodzimy do etapu postprodukcji. W efekcie otrzymujemy po odpowiedniej obróbce w specjalnym programie efekt końcowy.

fotografia

Jeśli efekt nie jest wystarczający można zwiększyć ilość punktów ostrzenia. Zależy to również od kształtu fotografowanego przedmiotu. Jednakże musimy się liczyć ze znacznym wzrostem ceny za takie zdjęcie.

Biorąc pod uwagę to co zobaczyliście Państwo, weźcie pod uwagę, że czasem zdjęcie zwykłego zegarka, bransoletki, okularów itd. nie jest wcale takie proste jakby mogło się wydawać.

W zasadzie trudne nie jest ale jest czasochłonne w porównaniu do pojedynczego zdjęcia.

A proszę sobie wyobrazić, że trzeba czasem usuwać skazy, które istnieją na fotografowanym przedmiocie a np. zegarek ma sekundnik, który się przesuwa a …

Jednak jeśli wyższy koszt jest warty tego aby zaprezentować atrakcyjnie przedmiot, to zapraszam serdecznie. Focus Stacking czyli przedstawienie przedmiotu w pełnej ostrości nie stanowi problemu.

Kontakt: 511 345 190