Dzień Kobiet – krótka historia i sposoby świętowania

8 marca w Polsce obchodzony jest Dzień Kobiet. Mężczyźni szumnie ruszają do kwiaciarni, a na ulicach handlarze rozkładają stoiska z kwiatami. Tego dnia przedstawicielki płci pięknej obdarowywane są nie tylko pięknymi wiązankami, ale także innymi upominkami, takimi jak czekoladki i biżuteria. Skąd właściwie wzięło się to święto?

Stany Zjednoczone i pierwszy Dzień Kobiet

 

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o źródłach ustanowienia Dnia Kobiet, musimy cofnąć się do 28 lutego 1909 roku. To właśnie wtedy w Nowym Jorku Socjalistyczna Partia Ameryki pragnęła oddać hołd kobietom pracującym w fabryce bawełny. Ciężka, fizyczna praca nie była tu wyznacznikiem świętowania. W 1857 roku panie pracujące w fabryce zorganizowały strajk, w którym domagały się takich samych praw, jakie przysługiwały mężczyznom. Można zatem śmiało rzec, że Dzień Kobiet, który znamy dziś, powstał na podwalinach mocnego feminizmu.

Dzień Kobiet – różne daty i sposoby świętowania

 

Mimo że historia święta kobiet ma swoje korzenie w Ameryce, pierwszy, oficjalny Dzień Kobiet odbył się w Kopenhadze, a za jego stałą datę przyjęto 19 marca. Do Polski tradycja ta zawitała dopiero po II Wojnie Światowej. Na ten szczególny dzień wybrano 8 marca, aby upamiętnić zacięte walki sufrażystek o prawa polityczne (Dzień Kobiet jest obchodzony 8 marca również w Rosji, Rumunii, czy Serbii). W Tunezji uznanie dla kobiet okazywane jest 13 sierpnia, w Wielkiej Brytanii zaś 10 kwietnia. Wietnamczycy chyba szczególnie umiłowali sobie to święto, ponieważ powracają do niego dwa razy w roku: 8 marca i 20 października. Rozbieżność dotyczy nie tylko dat, ale również sposobu świętowania.

W naszym kraju mężczyźni obdarowują bliskie ich sercu kobiety prezentami, a w placówkach kulturalnych odbywają się imprezy tematyczne, na które zwykle panie wpuszczane są za darmo. W Anglii, która jak wspomniano wcześniej, może pochwalić się bogatą, feministyczną przeszłością, stawia się raczej na wykłady i spotkania ze wpływowymi kobietami. W Zambii Dzień Kobiet to huczna zabawa z dzikimi tańcami.

error: © Content is protected !! Zawartość chroniona prawem autorskim.