FOTOGRAFIA PRODUKTOWA REKLAMOWA OLSZTYN

Packshot

Lookbook

Wieszak

Flatshot

Duch

Plener

Tworzymy zdjęcia produktów na potrzeby sklepów internetowych,  portali społecznościowych, reklam. „Bez dobrego zdjęcia nie sprzedasz najlepszego produktu, ale z odpowiednim zdjęciem możesz sprzedać wszystko”. To bardzo znane powiedzenie wśród specjalistów eCommerce. Oczywiście musi być to dobrze wykonane zdjęcie prezentujące najważniejsze walory produktu oraz posiadające coś co wzbudzi w kliencie chęć zakupu. Częściej kupujemy produkty efektownie sfotografowane, które pobudzają w Nas chęć posiadania niż produkt gorzej zaprezentowany.
Do tego włąśnie używana jest fotografia produktowa.

ZDJĘCIA TYPU “PACKSHOT”

PACKSHOT to najprostsze zdjęcia prezentujące produkt. Odpowiednie ułożenie, oświetlenie, zastosowanie odbicia światła mogą interesująco prezentować produkt. Zdjęcia na białym lub kolorowym tle dobrze nadają się do niemal wszystkich produktów. Przy idealnym białym tle (standard Allegro) zdjęcia wymagają szparowania.

fotografia produktowa olsztyn
fotografia produktuwa olsztyn
fotografia produktowa olsztyn
fotografia produktowa olsztyn

ZDJĘCIA ODZIEŻY “LOOKBOOK”

 Lookbooki to zdjęcia odzieży na modelu lub modelce. Fotografia tego typu zdecydowanie najlepiej reklamuje ubrania i ma ogromną siłę oddziaływania. Odzież najbardziej atrakcyjnie wygląda na ładnej modelce czy przystojnym modelu. W tego typu zdjęciach ważna jest odpowiednia stylizacja, makijaż i fryzura a także ekspresja modela/modelka i ciekawe pozy. Zdjęcia typu “lookbook” najczęściej powstają w studiu. Jeśli chcemy osiągnąć efekt idealnego białego tła, konieczne jest szparowanie.

lookbook fotografia produktu olsztyn
lookbook fotografia produktu olsztyn
lookbook fotografia produktu olsztyn

Pewną odmianą lookbooka jest zdjęcie odzieży z modelem lub modelką bez wizerunku. Odpadają takie kosztowne czynności jak fryzura, wizaż.

lookbook fotografia produktu olsztyn
lookbook fotografia produktu olsztyn
lookbook fotografia produktu olsztyn

ZDJĘCIA ODZIEŻY NA WIESZAKACH

Zdjęcia na wieszaku są najtańszą metodą prezentacji ubrań bez modela lub modelki. 
Na wieszakach dobrze wyglądają ubrania każdego rodzaju, zarówno kurtki, bluzki, płaszcze, spodnie, sukienki, spódnice itp.

fotografia produktowa na wieszaku olsztyn
fotografia produktowa na wieszaku olsztyn
fotografia produktowa na wieszaku olsztyn
fotografia produktowa na wieszaku olsztyn

ZDJĘCIA “FLATSHOT”

Odzież jest fotografowana na płasko, na białym tle. Ubrania są ułożone, rozprasowane i czasem lekko pofałdowane, odpowiednio układane aby nadać im kształt i charakter. Obrobienie takiego zdjęcia zawsze wymaga szparowania jeśli konieczne jest osiągnięcie efektu idealnego białego tła.

zdjęcia produktowe flatshot olsztyn
zdjęcia produktowe flatshot olsztyn
zdjęcia produktowe flatshot olsztyn
zdjęcia produktowe flatshot olsztyn

ZDJĘCIA “DUCH”

Zdjęcia wykonywane są na manekinie lub modelu specjalną techniką tak aby po specjalnym procesie postprodukcji otrzymać przestrzenny efekt odzieży. Do stworzenia prezentacji “Duch” potrzebne są dwa zdjęcia odpowiednio ze sobą “zszyte” i z wyciętymi elemantami manekina lub modela.

zdjęcia typu duch
zdjęcie typu duch olsztyn
fotografia typu duch olsztyn

SESJE PLENEROWE I WIZERUNKOWE

Celem zdjęć jest zaprezentowanie marki, kolekcji czy działalności firmy a nie konkretnego produktu. Zdjęcia wizerunkowe charakteryzują interesującym klimatem, miejscem, w którym powstają, ciekawą scenografią, rekwizytami. Do sesji wizerunkowych potrzeba więcej odób odpowiedzialnych za określone elementy, po to by uzyskać jak najlepsze efekty.

sesje fotograficzne plenerowe olsztyn
sesje fotograficzne plenerowe olsztyn
sesje fotograficzne plenerowe olsztyn
sesje fotograficzne plenerowe olsztyn

Fotograf reklamowy, produktowy, użytkowy

Packshot – czym jest oraz gdzie stosować zdjęcia typu duch.
Czym jest packshot? Zobacz zastosowania tej innowacyjnej metody fotografowania produktów oraz w jakich branżach najlepiej wykorzystać zdjęcia “duchy”.

Packshot, czyli kreatywna fotografia produktu (fotografia produktowa).
“Lewitujące” zdjęcia packshot stają się coraz bardziej pożądane przez reklamodawców. Metoda pozwalająca na ukazanie produktu bez odwracających naszą uwagę szczegółów staje się przebojem. Zobacz dlaczego.
Czym są zdjęcia typu “duch”?
Zdjęcia wykonane metodą packshot to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla ludzi pragnących wyeksponować naturalne piękno swojego produktu bez zbędnego tła. Minimalistyczne ukazanie produktu możliwe jest wyłącznie za pomocą zdjęcia “ducha”. Jest one bowiem precyzyjnie wycięte, a następnie w programach takich jak Photoshop ustawiane na najczęściej białym tle.

Zdjęcia w 360 stopniach.
Za pomocą wielokrotnie wykonanych zdjęć z różnych stron jesteśmy w stanie stworzyć model 3D naszego produktu. Następnie możemy go umieścić na naszej stronie w formie interaktywnej. Jest to o tyle pożądany zabieg, gdyż pozwala obejrzeć nam produkt również z tyłu, co przydaje się np. przy wyborze spodni. Na stronie możemy więc zamieścić manekina do zdjęć “duchów”, dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć jak leży dana odzież bez zbędnego odwracania uwagi ze strony modela.

W jakich branżach sprawdzi się packshot?
Technika ta używana jest najczęściej w branży odzieżowej oraz kosmetycznej. Packshoty świetnie prezentują największe walory ubrań, przez co możemy wyobrazić sobie jak dana odzież będzie na nas wyglądać. Możemy zatem z dużo większą pewnością zdecydować się na zamawianie ubrań przez internet.

Jak wygląda w praktyce manekin do zdjęć packshot?
Możemy do tego celu wynająć specjalnego modela, który założy naszą odzież (chociaż jest to nieopłacalne), bądź wybrać najzwyklejszy manekin do zdjęć. Duch, który powstanie po wycięciu go w programie, będzie zatem imitował “niewidzialnego człowieka”. Przezroczysta faktura naszego manekina przydaje się, jeżeli chcemy ubranie umieścić na “swojej skórze” np. w jakimś programie. Możemy dzięki temu przymierzyć optycznie odzież i zdecydować czy pasuje do nas.

Przyciągnięcie uwagi konsumenta.
W dzisiejszych czasach w świecie internetu ciężko jest zwrócić uwagę konsumenta na oferowany przez nas produkt. Często musimy wydawać setki tysięcy na reklamę na Facebooku, bądź w telewizji. Za pomocą metody packshot istnieje możliwość zaintrygowania odbiorcy i przyciągnięcia go do zdjęcia. “Duch”, na którym wisi produkt, tym bardziej interaktywny, może zaciekawić nawet najbardziej unikające reklam grono.

Gdzie wykorzystać packshoty?
Zdjęcia typu “duch” to niewątpliwie jedna z najbardziej kreatywnych metod fotografii produktu w ostatnich latach. Szerokie zastosowanie packshotów na stronach internetowych potwierdza fenomen, który zaistniał. Ludzie lubią jak coś jest dla nich interesujące. Ciekawe metody promocji przyciągają tłumy konsumentów. Tak jest również i w tym przypadku.

Fotografie odzieży.
Internet to niesamowite narzędzie, które zrewolucjonizowało wiele branży. Najbardziej odczuła to jednak branża odzieżowa. Możliwość przeglądania ubrań nie wychodząc z domu stała się dla wielu osób czymś niezwykłym. Zdecydowanie lepiej, ze strony konsumenta, kiedy ma on możliwość obejrzenia wyłącznie faktury samej tkaniny niż gdyby miał oprócz tego oglądać modela. Niekiedy bowiem odzież może wyglądać na kimś dużo lepiej niż na naszej własnej sylwetce. Dodatkowo różny od naszego wzrost modela i zdjęcie wyłącznie jednego rozmiaru może zaburzać nasze postrzeganie ubrania.

System przymierzania ubrań bez zakładania.
Ciekawa jest nowa technika, wykorzystująca manekina typu “duch” powstała w Chinach i zmierza wielkimi krokami również do Polski. Polega ona w głównej mierze na “nakładaniu” na osobę stojącą naprzeciwko kamery wygenerowanych wcześniej zdjęć. Możemy więc w czasie rzeczywistym oglądać jak wyglądamy w danym ciuchu bez przebierania się!

Musimy zatem poczekać kilka lat aż ta metoda zawita również do naszych sklepów i będziemy mogli przeglądać się w fikcyjnych ubraniach.

Minęły czasy kiedy w jednej firmie można było przepracować całe życie. Dziś trzeba być przygotowanym na zmiany. One są jedyną pewną rzeczą.
Trzeba być gotowym do zdobywania nowych umiejętności nawet na krótko przed czasem, kiedy to ludzie zwykle szykują się do odejścia na emeryturę.

Ten poradnik traktuje w skondensowany sposób tematykę fotografii reklamowej. Otwartość na zmiany lub hobby wspierane nowoczesną technologią cyfrowa może pomóc zmienić kwalifikacje i znaleźć zajęcie (fotograf reklamowy), które da satysfakcję i źródło stałego dochodu.

Na początek i w pigułce
Wszyscy chcący realizować się jako fotograf reklamowy, produktowy… (………………….)  powinni posiąść podstawową wiedzę z zakresu tematyki branżowej. O aparacie powinni wiedzieć, że składa się z części optycznej (tradycyjnej soczewki) dziś wykonanej z genialnych materiałów poprawiających jakość wykonanych obrazów i części elektronicznej, którą jest matryca światłoczuła.

Żeby robić dobre zdjęcia nie potrzeba nic więcej. Szczegóły, które wydadzą się wam istotne, znajdziecie w niewielkiej książeczce dołączonej przez producenta sprzętu.

Ważne parametry
Do pełnego sterowania procesem zapisu dobrej fotografii w pamięci aparatu potrzeba trzech parametrów. Niezależnie od tego czy to będzie fotografia biznesowa, produktowa, reklamowa, reporterska, ślubna, portretowa… czy inny profil odwzorowania.
ISO, przesłona i czas naświetlania. Jeśli nie zostaną dobrane na podstawie doświadczenia fotografa, aparat na podstawie algorytmu programu obsługującego elektronikę urządzenia, dobierze automatycznie.

Obiektyw aparatu
Pisząc o tym elemencie, należy wspomnieć o najważniejszym elemencie, z punktu widzenia tego typu fotografii, ogniskowej.
Fotografia reklamowa potrzebuje wąskiego kąta, w jakim operuje obiektyw. Dlatego ogniskowa powinna mieć nie mniej niż 50 mm, jeśli chcemy robić zdjęcia produktów.

Przy dużych obiektach i plenerach ogniskowa mianowana na 18 milimetrów pozwoli zrobić zdjęcie z niedużej odległości całkiem sporej grupie ludzi.
Reszta parametrów na tym etapie dociekań jest nieistotna.

Co potrzebne oprócz dobrego aparatu
Oświetlenie jest kluczowe w procesie powstawania fotografii. Dla obiektów fotografowanych w studiu wykorzystuje się oświetlenie sztuczne.

Halogeny tworzą ciepłą aurę, dobrze oddającą kolory. Niestety ich światło jest zbyt ostre i daje mnóstwo cieni oraz zbyt ostre, kontrastujące krawędzie. Dla zmiękczenia strumienia światła stosuje się kalkę techniczną. Zmętniały papier łagodzi światło, rozpraszając je i zmiękczając.
Ze względów bezpieczeństwa ekrany z kalki stosuje się w niewielkiej odległości od modelu. Halogeny wytwarzają dużą ilość ciepła.

Fotografia korporacyjna, reklamowa, produktowa to dziedzina, której można się nauczyć. Potrzebne jest oczywiście spore zaangażowanie i wysiłek.
Miejcie też dystans do siebie i pokorę w zdobywaniu wiedzy.

fotograf olsztyn